Szkoła Podstawowa nr 42 w Łodzi im. Stanisława Staszica

93-552 Łódź, ul. Przyszkole 42
e-mail: kontakt@sp42.elodz.edu.pl, tel: 42 684 23 68, 42 684 41 45

Dzień Godności

Super User

25 października, w związku z obchodami Dnia Godności, mieliśmy niewątpliwy zaszczyt powitać w progach naszej szkoły panią Annę Cymmerman, światowej sławy solistkę operową, wspierającą tę piękną inicjatywę oraz wolontariuszki z firmy Pelion, panie Elżbietę Łacinę i Olgę Rosłonek. Podstawowe zasady godności, o których dowiedzieliśmy się już w zeszłym roku, podczas inauguracji Dnia Godności w naszej szkole, któremu przyświecało hasło: „Różni, ale równi”, a spisanych przez Global Dignity to:

  1. Godne życie to możliwość osiągnięcia pełni ludzkiego potencjału – wykształcenia, zdrowia, dobrej pracy, przyjaźni, miłości i poczucia bezpieczeństwa
  2. Godność oznacza prawo do wolności w podejmowaniu istotnych decyzji życiowych i szacunek dla innych w korzystaniu z tego prawa
  3. Godność jednostki jest nierozerwalnie związana z godnością innych ludzi
  4. Godność to podstawowa wartość motywująca wszelkie działania

Temat przewodni w tym roku brzmi Empatia wychodzi na dobre. Każdego roku ideę Dnia Godności wspierają wolontariusze: Ludzie znani, będący autorytetami w swojej dziedzinie, osoby, które przez swoją życiową postawę i codzienne działania są najlepszą wizytówką szacunku do drugiego człowieka. Każdy z nas – dziecko, dorosły, senior – codziennie podejmuje decyzje, które kształtują naszą rzeczywistość. Mamy możliwość zadbania, nie tylko o własną godność, ale i także o godność innych poprzez to, jak myślimy i działamy. Podejmując świadome decyzje możemy przyczynić się do zmiany świata na lepsze tak, żeby ludzie wokół nas czuli i wierzyli w to, że ich życie to wartość sama w sobie. Każdy człowiek ma prawo do godnego życia.