Szkoła Podstawowa nr 42 w Łodzi im. Stanisława Staszica

93-552 Łódź, ul. Przyszkole 42
e-mail: kontakt@sp42.elodz.edu.pl, tel: +48 786 087 929

comenius 2013-2015

 

Od września 2013 roku nasza szkoła rozpoczyna realizację projektu "EUROPA W…Muzeum”  wraz ze szkołami partnerskimi w:

 • Archanes - Heraklion, Kreta (Grecja)
 • Campobasso - Włochy
 • Ordu - Turcja
 • Dolna Orjachowica - Bułgaria
 • Gargždai - Litwa

Projekt będzie realizowany w ramach programu Comenius i jest zaplanowany na 2 lata – rok szkolny 2013/2014 oraz rok szkolny 2014/2015.

 

Cele projektu:

1)      Działania realizowane w ramach projektu mają na celu zainteresowanie uczniów i nauczycieli dziedzictwem kulturowym – muzea lokalne oraz inne muzea europejskie.

2)     Współpraca między szkołami to również możliwość kształtowania wspólnej europejskiej tożsamości, poprzez poznawanie naszych kultur, tradycji, wymianę informacji, dzielenia się doświadczeniami, nawiązywanie znajomości z osobami mieszkającymi w różnych zakątkach Europy.

3)      Uczniowie i nauczyciele zapoznają się z nowoczesnymi technologiami informatycznymi i będą wykorzystywać je przy promowaniu dziedzictwa kulturowego.

4)   Społeczność szkolna będzie mieć świetną okazję  aby udoskonalić swoje umiejętności językowe i poszerzyć własne zainteresowania.

5)      Promowanie nowoczesnych zasad realizacji projektów - aktywizacji uczniów na poziomie europejskim.

 

Pierwsze spotkanie partnerów odbędzie się w Grecji w listopadzie 2013r.

Drugie spotkanie odbędzie się we Włoszech w marcu 2014 r.

Trzecie spotkanie odbędzie się w Bułgarii w maju 2014 r.

Czwarte spotkanie odbędzie się na Litwie we wrześniu 2014 r.

Piąte spotkanie odbędzie się w Turcji w lutym 2015 r.

Ostatnie spotkanie w Polsce w kwietniu 2015r.

Uczestnicy spotkania omówią i zaplanują działanie projektowe oraz dokonają ewaluacji.

 

Klasy uczestniczące w projekcie: 1a, 4d, 6b oraz 6c

Grupa nauczycieli współpracujących w ramach projektu Comenius:

Dyrektor szkoły – p. Iwona Pabich

Koordynator szkolny – p. Agata Olszewska

 • p. Anna Błaszczyk
 • p .Anna Krysiak
 • p. Artur Halamus
 • p. Ewa Rosłonek
 • p. Agnieszka Piotrowska
 • p. Anna Gajda
 • p. Michał Targowski
 • p. Beata Just
 • p. Jarosław Stawowski
 • p. Anna Jarzyńska
 • p. Katarzyna Adamczyk
 • p. Michał Szmidt
 • W czasie trwania projektu uczniowie wraz z nauczycielami będą wykonywać szereg działań związanych z lokalnymi muzeami z poszczególnych państw europejskich. Będą również kontaktować się z uczniami z innych państw i wspólnie wykonywać różne prace projektowe, np. place plastyczne, zdjęcia, filmiki, kalendarze, plakaty, gry planszowe, mapy, itp. We wrześniu 2013 roku powstanie blog dotyczący tego projektu.

 

W dniach 4.11-8.11. 2013 r. nauczyciele naszej szkoły: p. dyr. I. Pabich, p. A. Olszewska i p. A. Błaszczyk odbyły wizytę roboczą, w ramach realizowanego projektu „Europe in a...museum”. Wizyta miała miejsce na Krecie, w miejscowości Archanes. W załączniku poniżej zamieszczamy szczegółowe sprawozdanie z tego ciekawego i pełnego wrażeń wyjazdu oraz zamieszczamy kilka zdjęć

 

P1130238 P1130296

P1130037 P1130062

 P1130426

 

Wizyta w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi - w ramach projektu Comenius uczniowie klasy IVd, VIb oraz VIc  brali udział w specjalnej lekcji poświęconej Grecji. Uczniowie szukali śladów pochodzących z okresu 1500 - 2000 p.n.e. oraz sprawdzali w jakich pozycjach chowano zmarłych.

 

"Pochowajmy naszych zmarłych w starożytnej Europie" - zadanie podsumowujące. W ramach projektu Comenius "Europa w ....muzeum" uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne.

 

W ramach projektu Comenius uczniowie klasy IV d oraz VI c wraz z rodzicami upiekli chleb według przepisu bułgarskiego - Rzymski Chleb z Nicopolis ad Istrum. Dla wszystkich była to świetna zabawa. Odbyła się degustacja upieczonych chlebków - wszystkie były pyszne!

Oto przepis na - Rome bread from Nikopolis ad Istrum

500 gr spelt flour / spelt, also known as dinkle wheat is an ancient species of wheat/ – 500 gr mąki orkiszowej

½ teaspoon salt  – pół łyżeczki soli

1 teaspoon dry Baker’s yeast – 1 łyżeczka drożdży

1 tablespoon olive oil – 1 łyżka oliwy z oliwek

1 tablespoon honey or acer campestre syrup – 1 łyżka miodu lub syropu klonowego

400 ml warm water – 400 ml ciepłej wody

¼ cup walnuts – ¼ filiżanki orzechów włoskich

¼ cup sunflower seeds – ¼ filiżanki ziaren słonecznika

 1. Mix the dry ingredients.              Zmieszaj suche składniki.
 2. Add the honey to the water. Add the dry ingredients.          Dodaj miodu do wody. Dodaj suche składniki.
 3. Knead the dough.           Ugnieć ciasto.
 4. Add the walnuts and sunflower seeds            Dodaj orzechy włoskie i ziarna słonecznika
 5. Divide the dough into 2 parts. Sprinkle the bottom of pan with flour and put the breads. Sprinkle the breads with seeds     Podziel ciasto na 2 części. Posyp dno blachy mąką i włóż chlebki. Posyp ziarnem słonecznika.
 6. Bake in preheated oven for about 35-40 minutes.            Piecz w rozgrzanym piekarniku przez około 35-40 minut.
 

chlebrz 2

 

W dniach 23.03 - 29.03.2014 r.  nauczycielki naszej szkoły: p. dyr. I. Pabich, p. A. Olszewska i p. A. Błaszczyk uczestniczyły w spotkaniu partnerów, w ramach realizowanego projektu „Europe in a...museum”. Wizyta miała miejsce we Włoszech, w miejscowości Campobasso. W załączniku poniżej zamieszczamy szczegółowe sprawozdanie z tego pełnego wrażeń wyjazdu oraz zamieszczamy kilka zdjęć.

italy14 3 italy14 4
italy14 5 italy14 6
italy14 7 italy14 8
italy14 9

italy14 10

 

W środę 14.05.2014 r. na terenie szkoły odbył się pokaz mody w strojach regionalnych, w ramach realizowanego  projektu Comenius „Europa w…Muzeum”. Uczniowie klasy IV d, pod kierunkiem  p. Beaty Grzelak, prezentowali "na  wybiegu" polskie stroje ludowe, które dziś odchodzą w zapomnienie. Modele i modelki  z dumą nosili bogato zdobione, unikatowe, odświętne ubiory, z regionu opoczyńskiego, łowickiego, krakowskiego, śląskiego i podhalańskiego. Z pokazu nakręcony został film, który zamieszczono, zarówno na  stronie projektu "Europe  in a…Museum", jak i na You Tube.

p102 p1020297
p1020299 p1020300
p1020301 p1020302
p1020303 p1020316
p1020320 p1020321

 

W poniedziałek,19 maja 2014 r. w naszej szkole odbył się Dzień Muzealny, połączony z Dniem Włoskim (kontynuacja akcji Noc w Muzeum).

Na korytarzu pierwszego piętra, nauczycielki p. Agata Olszewska i Anna Błaszczyk przygotowały ekspozycję eksponatów muzealnych, będących wiernymi kopiami tych, zgromadzonych i podziwianych przez nauczycieli i uczniów  podczas wizyt roboczych w krajach partnerskich. Wszystkie eksponaty zostały pieczołowicie odtworzone przez uczniów naszej szkoły, biorących udział w realizacji projektu.

Po "szkolnym muzeum" oprowadzała uczniów p. Anna Błaszczyk opowiadając o pochodzeniu eksponatów, miejscu ich znalezienia i zastosowaniu w ówczesnych czasach.

Uczniowie mieli możliwość zagrania w grę planszową Ancient Greece, Memory game, zarówno on-line  jak i specjalnie przygotowanymi kartami  Memo. Odpowiadali również na pytania  kwizu, dotyczącego tematyki  projektu.

Spośród wielu uczniów biorących udział w projekcie nagrodzono siedmioro, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na pytania zawarte w kwizie.

I  tak krem orzechowy z Turcji przypadł w udziale ucz. kl. IV a  Emilii Sitarz.

Miód, rodem z Włoch, powędrował do ucz. kl. IV d Daniela Jaskuły.

Kubki z logo Comeniusa trafiły do: Adama Bystrzyckiego z kl. IV d, Davida Skrzypka z kl IV a, Katarzyny Kałużki  z kl. IV b, Joanny Kucharskiej z kl. IVd oraz Pauliny Wojciechowskiej z kl. IVc.

Druga część dnia, poświęcona była wspomnieniom z wizyty we Włoszech, oraz wiedzy o tym interesującym kraju. Uczniowie klas szóstych wykonali piękne plakaty, zawierające informacje o kraju, jego kulturze, zabytkach i nawykach żywieniowych.

Wszyscy  degustowali  popisowe  dania kuchni włoskiej, przyrządzone przez p. Olszewską i p. Błaszczyk, przy wsparciu uczniów kl. IV c. Serwowano spaghetti z sosem pomidorowym, z pesto bazyliowym, sałatkę Caprese oraz pizzę. Wszystkie dania  były bardzo smakowite.

Całość dopełniły tańce do muzyki włoskiej, bułgarskiej i włoskiej w wykonaniu najmłodszych uczniów szkoły, pod kierunkiem p. Anny Krysiak i p. Beaty Grzelak

To był bardzo udany dzień.

comenius day 1 comenius day 2
comenius day 3 comenius day 4
comenius day 5 comenius day 6

 

W dniach 01.06 - 07.06.2014 r. trzy nauczycielki naszej szkoły: Agata Olszewska, Anna Błaszczyk oraz Anna Krysiak brały udział w spotkaniu partnerów projektu Comenius w Bułgarii w miejscowości Veliko Tarnowo. Na zaproszenie szkoły Saint Cyril and Methodius Primary School, Bułgaria, DolnaOriahovitza.

Przydzielono zadania uczestnikom projektu na lata 2014-15, omówiono jego kolejne etapy, dokonano ewaluacji  po pierwszym roku pracy, omówiono wyniki ankiet ewaluacyjnych, przygotowano Raport Postępów dla Agencji Narodowej.

Gospodarze bardzo starannie przygotowali program naszego pobytu, zaprezentowali dorobek kulturowy swojego regionu, każdy dzień był wypełniony ciekawymi zadaniami, związanymi z naszym projektem.

Zaplanowane zostały kolejne spotkania z partnerami:

październik 2014 – Litwa

luty 2015 – Turcja

kwiecień 2015 – Polska

Zaplanowano prace projektowe z uczniami we wszystkich szkołach partnerskich oraz bieżącą ewaluację. Dokonano oceny dotychczasowych działań i przedstawiono efekty pracy od września 2013 r. Dokonano podsumowania pierwszego roku współpracy.

combulg14 1

combulg14 2

 

W poniedziałek 16.06.2014 r. odbył się w szkole Dzień Bułgarski. Pani Agata Olszewska przygotowała wystawę eksponującą przywiezione z wizyty roboczej w Bułgarii prezenty dla szkoły. Uczniowie oglądali zdjęcia  zrobione w czasie pobytu przez nauczycieli. Klasa IVc oraz IVd pod kierunkiem p. Agaty Olszewskiej i Anny Błaszczyk przygotowała tradycyjne przysmaki kuchni  bułgarskiej: sałatkę szopską oraz chłodnik tarator. Wszystkim  uczniom poczęstunek bardzo smakował.

Dla zainteresowanych podajemy przepisy.

Sałatka szopska (przepis dla jednej osoby)

1 duży pomidor

1 zielony ogórek

½ zielonej papryki

½ czerwonej papryki

kawałek sera żółtego kaszkawał

kawałek sera feta

oliwa z oliwek, ocet winny

Warzywa pokroić w drobną kostkę, ułożyć na talerzu, posypać starym żółtym serem i startą lub rozkruszoną fetą. Doprawić do smaku oliwą z oliwek i octem winnym.

 

Tarator( chłodnik)

1 kubek jogurtu naturalnego

1 ogórek zielony

2 ząbki czosnku

½ pęczka koperku.

Ogórek zetrzeć na tarce (grube otwory)

Czosnek przecisnąć przez praskę i połączyć z jogurtem. Dodać posiekany drobno koperek, osolić do smaku.

Życzymy smacznego

 

W dniach 5 - 11.10.2014 r. pani dyrektor Iwona Pabich, Agata Olszewska oraz Anna Błaszczyk brały udział w spotkaniu partnerów projektu Comenius na Litwie w miejscowości Gargzdai na zaproszenie szkoły Gargzdu Minijos progimnazja. Uczestnicy projektu prezentowali dorobek kulturowy swoich regionów. My promowaliśmy Łódź – Muzeum Fabryki, ulicę Piotrkowską, Manufakturę, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Animacji. Przydzielono zadania uczestnikom projektu na rok szkolny 2014-15, omówiono jego kolejne etapy, dokonano ewaluacji  po pierwszym roku pracy, omówiono wyniki ankiet ewaluacyjnych oraz Raport Postępów dla Agencji Narodowej. Gospodarze bardzo starannie przygotowali program naszego pobytu, zaprezentowali dorobek kulturowy swojego regionu, nauczycielki brały  udział w interesujących wycieczkach, zwiedzały muzea, które biorą udział w naszym projekcie. Zaplanowane zostały kolejne spotkania z partnerami:

luty 2015 – Turcja        kwiecień 2015 – Polska

 

DZIEŃ LITEWSKI

W  piątek 24 października 2014 r. odbył się w szkole dzień litewski. Młodzież  pod kierunkiem nauczycielek Agaty Olszewskiej i Anny Błaszczyk, przygotowała dania z kuchni litewskiej. Gotowany był barszcz czerwony z uszkami, ziemniaki w mundurkach (podawane  z masłem ziołowym i smakowymi twarogami). Smażyliśmy również, w głębokim tłuszczu, chleb litewski, pokrojony w paski, podawany z kminkiem i czosnkiem.

Uczniowie mieli również okazję skosztować słodycze przywiezione przez nauczycieli z Litwy.

Po w/w specjały ustawiały się kolejki "głodomorów".

Na korytarzu szkolnym p. Agata Olszewska zorganizowała wystawę książek i pamiątek przywiezionych z Litwy.

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie oglądali zdjęcia z muzeów umieszczonych i omawianych  w projekcie, oraz filmy z przepięknych miejsc takich jak:  Kłajpeda, Neringa, Nida i  Pałanga nakręconych przez p. Olszewską.

To był bardzo udany dzień.

dzienlitewski 5 dzienlitewski 6

 

W listopadzie 2014 r. odbył się konkurs fotograficzny w ramach projektu Comenius 

"Polowanie na najstarsze budynki w mieście".
Oto wyniki:

II miejsce : Filip Marchelak klasa Vc

filipmarchelakwillagrohmana

 

III miejsce: Krzysztof Nowacki klasa Ib
krzysztofnowacki

 

oraz Tomasz Wlazło klasa Vc

tomaszwlazofabrykastolarowa

Wyróżnienia:
Daniel Baranowski klasa Vc

baranowskigdanska

 

Artur Ochoński klasa Vc

arturochoski

 

W listopadzie 2014 r. uczniowie klas Ib, IVb, Va oraz Vc brali udział w bezpłatnych warsztatach w Muzeum Fabryki "Tkanina i co dalej". Dzięki wspaniałej współpracy naszej szkoły z Muzeum Fabryki w Łodzi nasi uczniowie zwiedzali muzeum z przewodnikiem oraz wykonywali stemple na tkaninie. Warsztaty bardzo się wszystkim podobały! Uczniowie mieli również zapewniony darmowy przejazd na warsztaty.

muzfabryki 3 muzfabryki 2
muzfabryki 5 muzfabryki 6

 

W dniach 22-27 lutego 2015 r. odbyło się piąte spotkanie partnerów projektu Comenius w Ordu w Turcji na zaproszenie szkoły Ozel Altas Koleji.
W spotkaniu tym uczestniczyły 3 osoby: p. dyrektor Iwona Pabich, p. Anna Głaszcz-Błaszczyk oraz koordynator szkolny projektu - p. Agata Olszewska. My promowaliśmy trzy lokalne łódzkie muzea, a w szczególności Muzeum Animacji. Przekazaliśmy naszym partnerom materiały, potrzebne do realizacji zadania. Otrzymali oni Parauszka, Misia Uszatka oraz lalki i książeczki animacyjne. Przekazaliśmy również plakaty i foldery związane z tym muzeum.
Odbyło się oficjalne spotkanie z przedstawicielem władz regionalnych – burmistrzem miasta Ordu oraz burmistrzem regionu. Nagrano program dotyczący wizyty partnerskiej przez telewizję lokalną Altas TV oraz ukazał się artykuł w prasie lokalnej.
Przydzielono zadania uczestnikom projektu, omówiono jego ostatnie etapy, opracowano ankiety ewaluacyjne, rozpoczęły się przygotowania do wypełnienia Raportu Końcowego.
Tureccy nauczyciele bardzo starannie przygotowali program tej wizyty - oprócz muzeów, biorących udział w naszym projekcie, nauczycielki naszej szkoły miały okazję poznać kulturę turecką,  zobaczyć ciekawe miejsca w Ordu oraz zapoznać się z systemem edukacji w Turcji.
Zostało zaplanowane ostatnie spotkanie partnerów u nas w szkole - kwiecień 2015 r.

ordu15 1 ordu15 5
ordu15 2 ordu15 3
ordu15 4 ordu15 6

 

W marcu 2015 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili Muzeum Animacji. Dzięki wspaniałej współpracy naszej szkoły z Muzeum Animacji uczniowie mieli zapewnione darmowe zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Ze środków unijnych zostały pokryte koszty warsztatów oraz przejazdu.

Szczególne podziękowania przekazujemy p. Agnieszce Słaboszewskiej - p. dyrektor Muzeum Animacji.
Podczas warsztatów nasi uczniowie tworzyli książeczki animacyjne, lalki animacyjne oraz byli autorami filmików animacyjnych. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, było to dla nich bardzo cenne doświadczenie.
Oto efekty naszych działań:

 

W marcu 2015 r. nasi uczniowie z pięciu klas (II b, III b, IV b, V a, V c) odwiedzili kolejne łódzkie muzeum - Muzeum Miasta Łodzi, mieszczące się we wspaniałym pałacu Poznańskiego w sąsiedztwie Manufaktury. Dzieci zwiedzały muzeum z przewodnikiem oraz brały udział w darmowych warsztatach. Koszty materiałów, potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów oraz koszty przejazdu zostały pokryte ze środków unijnych. Pani Anna Łagodzińska przygotowała wspaniałe warsztaty, na którym uczniowie stworzyli talerze i korki ozdobne. Dzieci projektowały również stroje męskie i damskie z XIX wieku. Wszystkie eksponaty, stworzone przez naszych uczniów będzie można zobaczyć podczas wystawy finałowej od 27 kwietnia 2015 r.

 

Oto efekty naszych działań:

Prezentację o Muzeum Animacji wykonał p. Jarosław Stawowski. W jej przygotowaniu uczestniczyli uczniowie klasy Vc. Jest gotowa do obejrzenia

.

 

muzlodzi 1 muzlodzi 2
muzlodzi 3 muzlodzi 4
muzlodzi 5 muzlodzi 6

Prezentację dotyczącą Muzeum Miasta Łodzi stworzył p. Artur Halamus. W przygotowaniu prezentacji uczestniczyli uczniowie klasy Vc - Aleksandra Darnikowska oraz Kacper Grzegorzewski.

 

W dniach 27 kwietnia - 1 maja 2015 r. odbyło się szóste i ostatnie spotkanie partnerów projektu Comenius "Europa w ...Muzeum". Mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli państw: Grecji, Litwy, Bułgarii, Włoch i Turcji. Czworo uczniów z Litwy było serdecznie ugoszczonych przez rodziny uczniów naszej szkoły.

27 kwietnia goście odwiedzili naszą szkołę - obejrzeli wspaniałe prezentacje, przygotowane przez nauczycieli i uczniów.
Prezentacja, dotycząca Bułgarii - klasa Vb - p. Ewa Rosłonek
Prezentacja, dotycząca Turcji - klasa IV b - p. Artur Halamus
Prezentacja, dotycząca Włoch - klasa III b - p. Katarzyna Adamczyk oraz p. Marta Kotwin
Prezentacja, dotycząca Grecji - klasa II b - p. Anna Krysiak
Prezentacja, dotycząca Polski - klasa II a - p. Beata Just

Goście obejrzeli wystawę finałową, podsumowującą nasze dwuletnie działania w projekcie. Odbyło się spotkanie robocze oraz zajęcia sportowe dla dzieci. Po zakończeniu wizyty goście zwiedzili Muzeum Kanału "Dętkę" oraz odbył się spacer z przewodnikiem po ulicy Piotrkowskiej.
28 kwietnia 2015 r. nasi partnerzy odwiedzili Manufakturę. Zwiedzili Muzeum Fabryki oraz Muzeum Miasta Łodzi, brali udział w bardzo ciekawych warsztatach. 29 kwietnia odbyła się wycieczka jednodniowa do Torunia, podczas której goście zobaczyli najważniejsze zabytki Torunia z przewodnikiem, odwiedzili Dom Kopernika, lepili własnoręcznie pierniki oraz oglądali show astronomiczne w Planetarium.
30 kwietnia 2015 r. goście odwiedzili Skansen Architektury Drewnianej oraz Muzeum Animacji, gdzie odbyła się projekcja filmu "Piotruś i Wilk". Następnie nasi partnerzy uczestniczyli w show w naszej szkole, odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Wieczorem p. dyrektor pożegnała gości uroczystą kolacją.
1 maja 2015 r. rano odbył się spacer po Księżym Młynie, a po południu impreza plenerowa - pożegnanie i podsumowanie działań projektowych.
Ostatnie spotkanie partnerów było ciekawym i wspaniałym doświadczeniem dla naszych uczniów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej. Niezapomniane chwile i wrażenia zostaną na długo w naszej pamięci.

comskansen comstraz

 

21 maja uczniowie klasy Va oraz Vc z p. Agatą Olszewską odwiedzili po południu Muzeum Fabryki. Obejrzeli wspaniały występ zespołu dziecięcego - Poltex, który zaprezentował tradycyjne tańce ludowe. Po występie nasi uczniowie rozmawiali z byłymi pracownikami Poltexu - fabryki, która istniała na terenie dzisiejszej Manufaktury. Dzieci przeprowadziły wywiad z tymi osobami, była tdla nich bardzo cenna lekcja. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, o tym jak wyglądała praca w fabryce. Było to bardzo ważne doświadczenie, pokazało i uświadomiło, jak ludzie żyli i pracowali w przeszłości.

muzfabr15 1 muzfabr15 2
muzfabr15 3 muzfabr15 4
muzfabr15 5 muzfabr15 6

 

1 czerwca podczas festynu szkolnego klasa Vc z p. Agatą Olszewską przygotowała stoisko Comeniusa - odbyła się degustacja potraw tureckich oraz konkurs wiedzowy, dotyczący krajów partnerskich. Na koniec zostały wylosowane nagrody.

potrawyturec

 

W dniach 27 kwietnia - 1 maja 2015 r. odbyło się szóste i ostatnie spotkanie partnerów projektu Comenius "Europa w ...Muzeum". Mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli 5 państw: Grecji, Litwy, Bułgarii, Włoch i Turcji. Czworo uczniów z Litwy było serdecznie ugoszczonych przez rodziny uczniów naszej szkoły.
27 kwietnia goście odwiedzili naszą szkołę - obejrzeli wspaniałe prezentacje, przygotowane przez nauczycieli i uczniów.
Prezentacja, dotycząca Bułgarii - klasa Vb - p. Ewa Rosłonek
Prezentacja, dotycząca Turcji - klasa IV b - p. Artur Halamus
Prezentacja, dotycząca Włoch - klasa III b - p. Katarzyna Adamczyk oraz p. Marta Kotwin
Prezentacja, dotycząca Grecji - klasa II b - p. Anna Krysiak
Prezentacja, dotycząca Polski - klasa II a - p. Beata Just
Goście obejrzeli wystawę finałową, podsumowującą nasze dwuletnie działania w projekcie. Odbyło się spotkanie robocze oraz zajęcia sportowe dla dzieci. Po zakończeniu wizyty goście zwiedzili Muzeum Kanału "Dętkę" oraz odbył się spacer z przewodnikiem po ulicy Piotrkowskiej.

comksiezymlyn compiotrkowska
compoznanski comjasmin


28 kwietnia 2015 r. nasi partnerzy odwiedzili Manufakturę. Zwiedzili Muzeum Fabryki oraz Muzeum Miasta Łodzi, brali udział w bardzo ciekawych warsztatach. 29 kwietnia odbyła się wycieczka jednodniowa do Torunia, podczas której goście zobaczyli najważniejsze zabytki Torunia z przewodnikiem, odwiedzili Dom Kopernika, lepili własnoręcznie pierniki oraz oglądali show astronomiczne w Planetarium.
30 kwietnia 2015 r. goście odwiedzili Skansen Architektury Drewnianej oraz Muzeum Animacji, gdzie odbyła się projekcja filmu "Piotruś i Wilk". Następnie nasi partnerzy uczestniczyli w show w naszej szkole, odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Wieczorem p. dyrektor pożegnała gości uroczystą kolacją.
1 maja 2015 r. rano odbył się spacer po Księżym Młynie, a po południu impreza plenerowa - pożegnanie i podsumowanie działań projektowych.
Ostatnie spotkanie partnerów było ciekawym i wspaniałym doświadczeniem dla naszych uczniów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej. Niezapomniane chwile i wrażenia zostaną na długo w naszej pamięci.

comtorun

 

WYRÓŻNIENIE DLA PROJEKTU "EUROPA W... MUZEUM"

Projekt Comenius  "Europa w.. Muzeum" znalazł się w gronie najlepszych projektów realizowanych w latach 2013 - 2015. Agencja Narodowa programu Comenius bardzo wysoko oceniła nasz szkolny projekt i przyznała status "Przykład dobrej praktyki". Kryteria  to innowacyjność, realizacja celów, wpływ na uczniów, nauczycieli i społeczność lokalną. Informacje o naszym projekcie pojawią się w wydawanych przez Agencję Narodową publikacjach, materiałach konferencyjnych i biuletynach.